ROOIBOS – KROPLA WIEDZY

Ciekawy napój, który wywodzi się z południowej Afryki i różni się od tradycyjnych herbat.

Rooibos to inaczej czerwonokrzew, roślina której ojczyzną jest południowa Afryka. Jest całkowicie odmienny od typowych krzewów herbacianych. W przeciwieństwie do herbaty nie zawiera garbników, kofeiny czy teiny, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób, które chcą unikać kofeiny w swojej diecie.
Właściwości zdrowotne Rooibos są godne uwagi. Jego bogactwo w składniki mineralne, w tym żelazo, oraz zawartość korzystnych związków, takich jak kwercytyna i bioflawonoidy, mogą przyczynić się do wsparcia zdrowia organizmu. Wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, pomaga w walce z dolegliwościami jelitowymi i żołądkowymi, a także może działać jako antyoksydant, wspomagając organizm w walce z procesami starzenia się.

Z powodu swoich właściwości i braku kofeiny, herbata Rooibos jest szczególnie polecana dla dzieci, kobiet w ciąży, osób nerwowych i tych, którzy mają problemy ze snem. Dzięki swojemu łagodnemu smakowi i korzystnym właściwościom zdrowotnym, rooibos cieszy się coraz większą popularnością na świecie.